سامانه تفکیک انرژی بروناتا نمایش بزرگتر

سامانه تفکیک انرژی بروناتا

محصول جدید

هر سیستم هوشمند تفکیک قبض‌های آپارتمانی (Sub metering) از سه بخش اصلی تشکیل شده است.

. دستگاه‌های اندازه‌گیری مانند انرژی‌سنجها و کنتورهای آب و برق

. زیرساخت ارتباطی بین اجزا سیستم و قابلیت خواندن هم‏زمان کنتورها از راه دور

. پردازنده مرکزی شامل سخت افزار و نرم افزار صادر کننده قبض تفکیکی

جزییات بیشتر

افزودن به علاقه مندی

برای تعیین سهم هر آپارتمان یا به عبارتی صدور قبض تفکیکی برای آپارتمان‌ها نیاز به یک سیستم کامل تفکیک مصرف انرژی است.

تفکیک انرژی

اندازه‌گیری و آگاهی عمومی

توسعه پر شتاب فن آوری و افزایش جمعیت در دنیای امروز نیاز به منابع انرژی را هر روز پر رنگ تر و واضح تر می‌سازد. هر چند اخیرا تلاشهای فراوانی برای یافتن منابع جدید انرژی به ویژه انرژی‌هایی با منابع تجدید پذیر انجام شده است، اما همچنان بخش بسیار بزرگی از نیاز بشر به انرژی، از منابعی محدود و غیر قابل تجدید تامین می‌شوند. در کنار تلاش برای توسعه منابع و انرژیهای تجدید پذیر و سبز، ابزار دیگری که برای کنترل مصرف منابع و جلوگیری از آلودگی بیش از حد در دسترس است، مدیریت مصرف انرژی است. از آنجا که ایران رتبه هشتم را در تولید گازهای گلخانه ای در جهان داراست، صرفه جویی هر چند اندک می‌تواند سهم قابل توجهی در آینده انرژی ایران و جهان داشته باشد. مصرف انرژی در ساختمان‌ها بیش از یک سوم کل مصرف انرژی در جهان را تشکیل می‌دهد و این خود آشکار کننده اهمیت توجه به مدیریت مصرف انرژی در بخش ساختمان است. در این میان، علاوه بر نقش مدیران کلان و سیاست گزاران بخش انرژی دروضع و نظارت بر اجرای استانداردها و همچنین گسترش آگاهی عمومی‌در خصوص مدیریت مصرف انرژی، نقش آحاد افراد جامعه در حصول نتیجه مطلوب، غیر قابل انکار است. می‌توان گفت بهترین افراد برای مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی، تک تک مصرف کنندگان انرژی هستند به این شرط که از دانش و انگیزه کافی برخوردار باشند. همواره نخستین و مهمترین ابزار برای مدیریت داشتن اطلاعات کمَی است. داشتن اطلاعات اندازه‌گیری به کاربران کمک می‌کند تا الگوی مصرف خود را تحت کنترل داشته و با مقایسه مصرف خود در دوره های زمانی متفاوت به کشف کاستی ها و بهینه کردن مصرف بپردازند.

صرفه‌جویی و تغییر الگوی مصرف

تجربه کشورهای بلوک شرق که پس از فروپاشی اتحاد شوروی و ورود به بازار آزاد با مفهوم پرداخت هزینه انرژی آشنا شدند اطلاعات قابل تأملی را به دست می‌دهد. تحقیقات به عمل آمده توسط بروناتا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکتهای صدور قبض تفکیکی در دنیا، نشان می‌دهد که نصب تجهیزات تفکیک هزینه های انرژی، مصرف انرژی را تا ۴۰ درصد کاهش داده است. این کاهش عموماً به دلیل تغییر الگوی مصرف و صرفه جویی توسط مصرف کنندگان به وجود آمده است.
نتایج زیر از تحقیقات بروناتا طی فعالیت در کشور بلغارستان در سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ به دست آمده است
• میانگین مصرف انرژی برای آب گرم مصرفی و گرمایش یک واحد آپارتمان متوسط ۶۰ متری، پیش از نصب سامانه های تسهیم گرمایش، برابر با ۱۰ مگاوات ساعت در سال بوده است.
• این مقدار پس از نصب سامانه های تسهیم به ۶ مگاوات ساعت در سال کاهش یافته است.
• این میزان صرفه جویی در ازای ۵۰۰۰۰۰ واحد آپارتمان مسکونی، برابر با ۲ میلیون مگاوات ساعت در سال خواهد بود. (معادل ۲٫۵ برابر بیشینه توان تولید نیروگاه آبی سد امیر کبیر در استان البرز در یک سال)

درباره تفکیک

سرمای هوا و هزینه‌های گزاف گرمایش در کشورهای اروپایی، ایده تفکیک هزینه‌های انرژی را در اوایل دهه بیست میلادی به وجود آورد. در بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا مانند دانمارک، آلمان، هلند، سوئیس، بلژیک، اتریش و… اندازه‌گیری تفکیکی مصرف انرژی (sub metering) از سال‌ها پیش به صورت قانونی لازم‌الاجرا بوده و بر اساس مصوبه سال اخیر پارلمان اروپا ، تا سال ۲۰۱۶ تفکیک مصرف انرژی درتمامی اتحادیه اروپا اجرا خواهد شد. اما در سال‌های اخیر ایده تفکیک، یا اندازه‌گیری هوشمند (smart metering) در سایر نقاط جهان از جمله امریکا و آسیا به سرعت در حال رشد است.
در ایران، با توجه به افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال‌های اخیر، اقبال عمومی گسترده‌ای به تفکیک هزینه‌های انرژی به وجود آمده است.

قیمت سامانه انرژی

چرا تفکیک

اندازه گیری دقیق مقدار مصرف انرژی، تنها راه عادلانه تفکیک قبض ها است و تفکیک بر مبنای متراژ و تعداد نفرات از نظر علمی صحیح نیست. چرا که به طور معمول بیشترین میزان هزینه ی گازمصرفی، صرف گرمایش می شود و از آنجا که هریک از ما عادت های گرمایی متفاوتی داریم و دمایی که در آن احساس راحتی می کنیم می تواند بسیار متفاوت باشد، میزان مصرف یک واحد آپارتمان حتی می تواند بیشتر از تاثیر متراژ یا تعداد نفرات باشد. دانستن این حقیقت که در دو واحد آپارتمانی کاملاً مشابه، با سیتم گرمایشی مشابه، به ازای هر یک درجه ی دمای بیشتر، مصرف گاز شش درصد بیشتر می شود، اهمیت تاثیر این موضوع را به خوبی نشان می دهد.

تفکیک و صرفه جویی

اگر سهم هر واحد از هزینه ی مشاع انرژی، دقیقاً به اندازه ی مصرف آن واحد باشد، اعمال راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی مانند مدیریت دمای منزل در ساعات مختلف، عایق بندی، نصب شیشه دو جداره یا نصب شیر ترموستاتیک از نظر مالی معنادار شده و سرمایه گذاری سودمندی محسوب خواهد شد.
بررسی نتایج ثبت شده در ساختمانهایی که سامانه تفکیک مصرف انرژی بروناتا در آنها نصب شده نشان می دهند که مصرف انرژی تا ۴۰ درصد نسبت به پیش از نصب سامانه کاهش داشته است. این کاهش عموماً به دلیل تغییر الگوی مصرف و مدیریت بهتر انرژی توسط مصرف کنندگان به وجود آمده است.

برخی از پروژه ها ، شرکتها و نهادهایی که افتخار ارائه خدمات به آنها را داشته ایم:

کارفرما

پروژه

دانشگاه تهران

خوانش خودکار تحت اینترنت

دانشگاه صنعتی اصفهان

خوانش خودکار تحت اینترنت

شرکت آسان تیکن

خوانش خودکار تحت اینترنت

فروشگاههای زنجیره ای روشا

خوانش خودکار تحت اینترنت

مجموعه پرورش ماهی آرو

خوانش خودکار تحت اینترنت

شرکت خاک و سنگ

24 واحد مسکونی سعادت آباد تهران

تبریز - سیروس

5 واحد مسکونی

تهران

36 واحد اداری

یزد

14 واحد مسکونی

تنکابن (شهسوار)

16 واحد مسکونی

اصفهان

5 واحد مسکونی

تهران

42 واحد مسکونی

اصفهان

4 واحدی مسکونی

تهران

5 واحدی مسکونی

قم (گیتی پسند)

4 واحدی مسکونی

کرمانشاه (گیتی پسند)

7 واحدی مسکونی

ارومیه

5 واحدی مسکونی

تهران (گیتی پسند)

5 واحدی مسکونی

مشهد فرش محتشم

14 واحدی مسکونی

مشهد صندوق عسگریه

134 واحدی مسکونی

اصفهان تعاونی فرهنگیان

92 واحدی مسکونی

تهران سعادت آباد

24 واحدی مسکونی

نوشهر

650 واحدی تجاری

مجموعه نمک آبرود

خوانش از دور خودکار

تهران

5 واحدی مسکونی

نوشهر

26 ویلا در شهرک ویلایی

تهران

50 واحدی اکباتان، بیمه

تهران

12 واحدی شیخ بهایی

هایپرمارکت صنایع ساختمان کارا ارائه دهنده راهکارهای نوین تفکیک انرژی در کشور

نوشتن یک نقد

سامانه تفکیک انرژی بروناتا

سامانه تفکیک انرژی بروناتا

هر سیستم هوشمند تفکیک قبض‌های آپارتمانی (Sub metering) از سه بخش اصلی تشکیل شده است.

. دستگاه‌های اندازه‌گیری مانند انرژی‌سنجها و کنتورهای آب و برق

. زیرساخت ارتباطی بین اجزا سیستم و قابلیت خواندن هم‏زمان کنتورها از راه دور

. پردازنده مرکزی شامل سخت افزار و نرم افزار صادر کننده قبض تفکیکی

7 محصول مرتبط در همین شاخه: