سیستم اطفای حریق-آلارم پایه صوتی

محصول جدید

Product code: 45681-510APO

The AlarmSense Sounder Base can only be used with AlarmSense systems. It is fitted with electronic circuitry to monitor the presence of detectors and signals any unauthorised removal of detector heads. It is supplied with a high or low volume setting and red or white caps are available for stand-alone installation.

جزییات بیشتر

اطفا حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش بوسیله خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد. اهداف اطفای حریق حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست است. سیستم اطفای حریق از جمله تجهیزات بسیار ضروری و حساس در کلیه مراکز، ساختمان ها و مکان های حساس می باشد. اما شاید بسیاری از افراد با این مسئله که سیستم اعلام حریق چیست و چه اجزائی در کنار هم یک سیستم اعلام حریق کامل را شامل می شوند آشنا نباشند. 

 ضرورت ایجاد سیستم اعلام حریق برای به حداقل رساندن خطرات ناشی از آتش سوزی و ایجاد زمینه ی اقدامات ایمنی میباشد. باید سیستمی طراحی کرد که وجود حریق یا آتش سوزی را در همان لحظه ی اول اعلام کند.

سه مدل سیستم دستگاه اعلام حریق وجود دارد که شامل موارد "دکمه ی فشاری آتش سوزی"، "اتصال لحیم ذوب شونده" و سنسور حرارتی میشود.این سیستم در همان لحظات اولیه حریق باید محل آن را شناسایی و مراتب را به یک مرکز کنترل ارسال نموده و نیز توسط آژیر اعلام حریق را به ساکنین اعلام نماید و نیز به وسیله ی تلفن به مرکز آتش نشانی خبر دهد.در مراکز و مکانهای بسیار مهم و حساس سیستمی را تعبیه می کنند که علاوه بر شناسایی آتش و اقدامات لازم دیگر حریق را به طور اتوماتیک خاموش می کند به این سیستم اطفاء حریق می گویند. یک سیستم اعلام حریق دارای اجزای گوناگونی میباشد که شامل موارد: دتکتور( آشکار ساز)، مرکز کنترل، وسایل خبر دهنده ، شستی های دستی، باتری  و شارژر و رله ی اضافی میباشد.

دتکتور چیست ؟

وسایلی هستند که حریق را حس می کنند و انواع آن دودی- حرارتی و شعله ای می باشد. دتکتور دودی وسیله ای است که در برابر دود بسیار حساس بوده و عکس العمل نشان می دهد و در دو نوع یو نیزاسیون و نوری موجود است.

دتکتور

کار کرد دتکتور دودی یونیزاسیون

بدین گونه میباشد که دارای یک محفظه است که با هوای بیرون در ارتباط می باشد و فضای داخلی محفظه به وسیله ی یک منبع رادیو اکتیو یو نیزه می شود ( منظور از یونیزاسیون مرحله ای است که مولکولهای هوا به صورت یون های مثبت و الکترون های منفی تبدیل می شود) حرکت الکترون ها و یون ها یک جریان الکتریسیته به وجود می آ ورد که اگر دود وارد این محوطه شود جریان الکتریسیته کاهش می یابد و دتکتور فعال می شود. از طرفی دیگر دتکتور دودی شامل یک لامپ و فتوسل کوچک است که وجود دود باعث قطع ارتباط این دو و عمل دتکتور می شود. دتکتورهای دودی در دفاتر کار، اتاق پذیرایی و به طور کلی مکانهایی که حریق مشهود نمی باشد مورد استفاده قرار میگیرند.

دتکتور دودی

دتکتور های دودی دو دسته هستند. یو نیزاسیون و (اپتیکال) نوری.دتکتور های یونیزه در کشف آتش هایی که بدون دود زیاد می باشد و دتکتور های اپتیکال در کشف آتش هایی با دود زیاد سریع تراند و کار برد بیشتری دارند و هیچ کدام نسبت به دیگری برتری ندارند و هر دو توصیه می شوند در مجتمع های مسکونی، اداری و بیمارستانی نوع یونیزه و در انبار مواد (پی وی سی) نوع اپتیکال استفاده می شود.

 

دتکتور حرارتی

دتکتوری میباشد که نسبت به افزایش درجه حساس می باشد و در صورت افزایش درجه فعال می شود. تشکیل شده از یک محفظه که در داخل آن یک بی متال وجود دارد که افزایش حرارت باعث بسته شدن کنتاکت بی متال می باشد.

دتکتور حرارتی

دتکتور شعله ای

این دتکتور امواج نوری غیر قابل رویت را که به وسیله ی شعله ی آتش منتشر می شود، تشخیص می دهد و باعث فعال شدن دتکتور و ارسال سیگنال به مرکز کنترل می شود. از مهم ترین مسائل در نصب دتکتور شعله ای زاویه ی دید میباشد. هر دتکتور دارای زاویه دید مشخصی می باشد که در هنگام نصب باید به آن توجه کرد.

دتکتور شعله ای

شستی ها در دستگاه اعلام حریق

شستی ها به دو صورت موجودند یا به صورت شستی معمولی که با فشار به آن کنتاکت ها باز یا بسته می شوند یا به صورت شستی های شیشه دار که شامل یک جعبه ی کوچک قرمز رنگ که درون آن یک میکرو سوئیچ و جلوی آن درب شیشه ای است. با وارد شدن یک ضربه ی کوچک به شیشه، شیشه شکسته و اهرم میکرو سوئیچ آزاد و کنتاکت عمل می کند.

شستی ها در دستگاه اعلام حریق

مرکز کنترل در سیستم اعلام حریق

سیم کشی کلیه ی دتکتور ها، شستی ها، لامپ های اعلام خبر، وسایل صوتی خبر دهنده، منابع تغذیه و غیره به مرکز کنترل نصب می شود.مرکز کنترل کلیه ی عیب های ناشی از قطع مدار، قطع برق، ضعیف بودن باتری، سوختن فیوز، خرابی دتکتور را با روشن شدن لامپ و آلارم صوتی کوچک اعلام می کند.

 سیستم اعلام حریق مرکزی

در این نوع از سیستم اعلام حریق، قسمتهایی از ساختمان جهت نصب دتکتور ها و شستی ها در نظر گرفته می شود و سیستم اصلی در یک محل مشخص و کاملا در دسترس نصب می شود به طوری که در صورت وقوع آتش سوزی در محل یکی از دتکتورها سیستم اعلام حریق به صدا در آمده و محل آن را با استفاده با یک لامپ روشن بر روی دستگاه مرکزی اعلام می کند و همچنین یک چراغ چشمک زن بر روی سر درب محل وقوع آتش افراد را از محل آتش مطلع می سازد. محل نصب شاسی های اعلام حریق در راه خروجی ساختمان بخصوص در راه پله ها، پا گرد ها درب خروجی با حداکثر فاصله ی سی متر از هر نقطه، در ساختمان و در محل های پر خطر کمتر از سی متر نصب می شود به طور طبیعی بایستی 4/1 بالاتر از سطح زمین و در معرض دید و در دسترس نصب شود.

 

نوشتن یک نقد

سیستم اطفای حریق-آلارم پایه صوتی

سیستم اطفای حریق-آلارم پایه صوتی

Product code: 45681-510APO

The AlarmSense Sounder Base can only be used with AlarmSense systems. It is fitted with electronic circuitry to monitor the presence of detectors and signals any unauthorised removal of detector heads. It is supplied with a high or low volume setting and red or white caps are available for stand-alone installation.

30 محصول مرتبط در همین شاخه: