هوشمندسازی ساختمان

محصول جدید

 • مدیریت و راهبری اقتصادی

 • مدیریت و راهبری حفاظتی و امنیتی

 • مدیریت مصرف انرژی

 • مدیریت ریسک سرمایه گذاری در بخش های مختلف

جزییات بیشتر

بخش های مهم سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان شامل ۴ بخش است که در مقاله دیگری به یکی از بخش های آن پرداختیم. در این نوشتار سایر بخش ها را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

مدیریت و راهبری اقتصادی

پس از بهره برداری ساختمان بیش از ۷۵ درصد از هزینه های یک ساختمان را هزینه های تعمیر و نگهداری تشکیل می دهد که برای بسیاری از کسانی که در ساخت و ساز فعالیت دارند، یک مشکل اساسی است. از اینرو طراحان در این حوزه تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا بتوانند ساختمان را به گونه ای طراحی نمایند که کمترین هزینه ممکن را ایجاد کند. به این معنا که امکانات به شکل ساده ای در اختیار ساکنین قرار می گیرد. شارژ ماهیانه یکی از این طرح ها بود که از سوی افراد کم تخصص برای بخش مدیریت ساختمان پرداخت می شود. از سوی دیگر بخش مدیریت ساختمان نیز هزینه های بالایی دارد که این امر با مخالفت مشتریان مواجه می شود. به همین دلیل:

 • بروزترین اطلاعات از میزان مصرف و استهلاک بخشهای مختلف ساختمان را در اختیار ساکنین قرار می دهد.

 • قابلیت پیش بینی استهلاک های احتمالی و ارائه گزارش های دقیقی از عملکرد اشتباه سیستم های مختلف ساختمان و تاسیسات است.

 • در کاهش مصرف و هزینه های تعمیر و نگهداری سیستم موثر بوده و بدین طریق بخشی از هزینه ها را کاهش داده و منابع مالی موجود را به سمت بروز کردن سیستم های موجود هدایت می کند.

 • ثبت بخش ذخیره اطلاعات بدست آمده از سیستم های مختلف و لاگ های انجام شده از عملکرد سیستمهای مختلف و آلارم های ثبت شده بوسیله سیستم نرم افزاری سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

 • تصمیم گیری بموقع و صرفه جویی در منابع مالی موجود و بالا بردن ارزش افزوده ساختمان

 • کاهش هزینه های ساختمان بدلیل پائین بودن هزینه های آن و تهیه گزارشهای بروز و واقعی از وضعیت عملکردی ساختمانمدیریت و راهبری حفاظتی و امنیتی

مدیریت حفاظتی و امنیتی یکی دیگر از چالش های مدیریتی و بهره برداری یک ساختمان به شمار می رود. از آنجا که ساختمانهای بزرگ به دلیل تجهیزات عدیده، در معرض تهدیدهای مختلفی از قبیل سرقت، خرابکاری، ورودهای غیر مجاز، حمله های تروریستی و … قرار دارند. به همین دلیل مجهیز کردن ساختمان به سیستم های امنیتی و حفاظتی با هدف جلوگیری از بروز چنین حوادثی ضرورت پیدا می کند.
از آنجا که سیستم های امنیتی سنتی پر هزینه هستند و نیازمند دقت و نیروهای انسانی در حجم وسیع هستند، لذا نمی توانند امنیت واقعی را تامین کنند. از سوی دیگر هماهنگی بین این افراد و امکان ایجاد واکنش سریع با مشکلات زیادی همراه است که بخش مدیرت نیز مجبور به ایجاد مناطق حفاظتی است تا خطرات احتمالی را کاهش دهد.
این در حالی است که سیستم کنترل دسترسی و مدیریت حفاظتی و امنیتی در سیستم مدیریت هوشمند ساختمان با تنها نیازمند نیروی انسانی متخصص است اما توانسته تا حد زیادی از هزینه های مدیریت و کنترل حفاظتی و امنیتی ساختمان بکاهد و تمامی وقایع به صورت لحظه ای تحت نظر قرار دهد و با کوچکترین علامت مشکوک، ساکنین را از خطر احتمالی آگاه سازد.

مدیریت مصرف انرژی

صرفه جویی در منابع موجود در یک ساختمان نیازمند اطلاعات وسیعی از بخشهای مختلف ساختمان است که این اطلاعات شامل دماهای بخشهای مختلف، رطوبت و دمای هوای بیرون، فشار، دماهای بخش های مختلف مدارات لوله کشی موتورخانه، مصارف جریان الکتریکی و روشنائی، پیش بینی وضعیت هوا در ساعات آینده، برنامه کاری اشغال ساختمان و ساعات حضور ساکنین و ارباب رجوع و بسیاری اطلاعات دیگر است که با داشتن یک سیستم مدیریت هوشمند در تمامی بخشها بطور کامل جمع آوری، تحلیل و برنامه ریزی مناسب برای تولید و مصرف انرژی در بخشهای مکانیکی و الکتریکی انجام می شود و نتیجه کاهش ۲۰ درصدی مصرف انرژی در ساختمانهای بزرگ است.

مدیریت ریسک سرمایه گذاری در بخش های مختلف

به منظور تصمیم گیری درست مدیران داشتن اطلاعات کافی و منطبق بر واقعیت ضرورت دارد تا تصمیمات منطقی تر انجام شود. در یک ساختمانی که سیستم مدیریت هوشمند ساختمان به شکل تمام عیار برقرار است، با توجه به ثبت و ضبط کلیه اطلاعات از بخشهای مختلف و تهیه نمودارهای تحلیلی از این اطلاعات، عملکرد سیستم در دوره های زمانی مختلف قابل مشاهده است و معایب و موانع آن شناسائی و اختصاص منابع مناسب در جای مناسب امکان پذیر است. همچنین مدیریت بر مبنای سعی و خطا و احتمالات نیست و تمامی مشکلات با یک ابزار واقعی، بررسی و تحلیل می شوند که نتیجه آن، کاهش ریسک های مدیریتی راهبری ساختمان وکاهش هزینه های ناشی از تصمیمات کورکورانه خواهد بود.

نوشتن یک نقد

هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی ساختمان

 • مدیریت و راهبری اقتصادی

 • مدیریت و راهبری حفاظتی و امنیتی

 • مدیریت مصرف انرژی

 • مدیریت ریسک سرمایه گذاری در بخش های مختلف

برچسب ها